Seuran kevätkokous sai toistakymmentä aktiivia liikkeelle pohtimaan toiminnan suuntaviivoja. Talous on tasapainossa, ja ensi syksyn FSOM-kisat sekä mahdollinen tarkkuussuunnistuksen EM-kisaisännyys v.2020 ovat positiivisia haasteita. Seuran strategia ulottuu vuoteen 2025, mutta sen säännöllisen tarkastelun todettiin olevan hyödyllistä koko toimintaa ajatellen.

Kevätkokous pohti lisäksi U&E-ikäisten harjoittelua: miten saada kaikki mukaan, vaikka motivaatio, taidot ja treenaamiseen käytettävissä oleva aika voivat vaihdella suuresti. Eliittiin tähtäävien nuorten valmennusta kehitetään juuri nyt kiitettävän aktiivisesti, mutta tärkeää olisi pitää koko ikäryhmä mukana yhteisessä toiminnassa mielekkäällä tavalla.

Seura haluaa edelleen ylläpitää Tähtiseura-statusta (ent. Sinettiseura), mikä osaltaan kannustaa laadukkaaseen junioritoimintaan. tämä - kuten myös U&E-ryhmän toiminta - edellyttää myös riittävää valmennusresurssia. Junnu- ja nuorisoryhmien vetäjiä ei ole yhtään liikaa.

Kuva (Anna-Kaisa Brenner): Puheenjohtaja piti huolta siitä, että asiassa pysyttiin