OK 77:n hallitus on anonut, FSO:n mestaruuskilpailujen sääntöjen mukaista erivapautta seuran H/D21 juoksijoille, sekä viestiin H/D19-20-sarjalaisille, saada osallistua järjestävän seuran edustajina kisaan.

FSOn hallitus hyväksyi anomuksemme 12.6.2018. Alla olevat kilpailijat (Lue lisää) saavat ilmoittautua kilpailuun (jos kiinnostusta löytyy). Muuten, sekä sprintissä että metsäpuolella, kutsuu tukku järjestelytehtäviä, joihin myös ilmoittautuminen on täydessä vauhdissa.

Osallistumisoikeus sprinttiin on H/D10-18-vuotiailla ja viestiin H/D8-18-vuotiailla sekä pitkälle matkalle H/D10-20-sarjoihin sääntöjen yleisten rajoitusten sallimissa rajoissa. Niiden puitteissa kilpailun valvoja (TD) on myöntänyt osanotto-oikeuden kaikille OK-junioreille (sarjoihin H/D10-18). Ilmoittautuminen IRMA:ssa on avattu.

Seuraavilla juoksijoilla on erivapaus kilpailla alla olevilla matkoilla:

Mari Seppänen (Sprint, Långdistans och stafett)
Ida-Marie Skogvik (Sprint, Långdistans och stafett)
Aada Forsman (Sprint, Långdistans och stafett)
Wilhelm Stenbacka (Sprint, Lång distans och stafett)

Isabel Donner (Långdistans och stafett)
Caj Snickars (Långdistans och stafett)
Vivian Lindholm (Långdistans och stafett)
Matias Kankkunen (Långdistans och stafett)
Antti Järvenpää (Långdistans och stafett)
Miina Ruokolainen (Långdistans och stafett)
Jonathan Ray (Långdistans och stafett)
Kare Visuri (Långdistans och stafett)
Fabian Af Hällström (Långdistans och stafett)
Tobias Jern (Långdistans och stafett)

Jenny Ray (stafett)
Sophia Arrakoski (stafett)
Henna Salminen (stafett)

Liva Westerback (stafett, född 1998)
Michaela Weiss (stafett, född 1998)
Janina Donner (stafett, född 1999)
Rafaela von Frenckell (stafett, född 1999)
Julia Lönnfelt (stafett, född 1999)
Ilari Visuri (stafett, född 1998)